/ in آموزش / by

کوکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کوکی ها یکی از عناصر مهم اینترنت هستند که وظیفه ثبت اطلاعات مربوط به کاربر در وب سایت را بر عهده دارد. در صورت عدم وجود کوکی ها، سایت ها دچار بهم ریختگی شده و کاربران از سایت شما خارج شده و به سراغ سایت رقبا خواهند رفت. حالا اینکه کوکی چیست و اصولا به چه دردی میخوره رو براتون توضیح میدم.

کوکی چیست و در چه جاهایی کاربرد دارد؟

کوکی چیست ؟ (cookie) قسمت کوچکی از اطلاعات هستند که وبسایت ها آنها را روی سیستم شما ذخیره می کنند. کوکی ها فقط شامل مقداری متن هستند. این متن می تواند شامل یک آی دی کاربر یا هر نوع متن دیگری باشد. این اطلاعات معمولا ازسرور به وب سایت ها فرستاده می شود.

کوکی ها به سایت کمک می کنند تا هنگامی که کاربر وارد یک سایت شد اطلاعات او را به خاطر داشته باشد و از وارد کردن اطلاعات تکراری خودداری کند مانند لاگین ماندن کاربر، پیغام های خوش آمد و یا حفظ تنظیماتی که کاربر در سایت انجام داده است.

بعد از طراحی وب سایت هر وب سایت فقط می تواند از اطلاعاتی که کاربر وارد سایت کرده است، استفاده کند. برای مثال اگر کاربر ایمیل خود را در آن سایت وارد نکرده باشد آن وب سایت نمی تواند ایمیل کاربر را به دست آورد و یا به سایر اطلاعات کامپیوتر کاربر دست پیدا کند.
علاوه بر این، وب سایت ها فقط می توانند کوکی هایی را که خود ایجاد کرده اند بخوانند و نمی توانند از کوکی های موجود در سایت های دیگر استفاده کنند. هنگامی که یک کاربر از یک وب سایت برای بار دوم بازدید می کند آن وب سایت به دنبال کوکی مربوط به خود می گردد تا در صورت وجود از آن ها استفاده کند.

انواع مختلفی از کوکی ها وجود دارند که به طور خلاصه انها را توضیح می دهیم:

کوکی های دائمی:

این نوع کوکی ها به عنوان یک فایل بر روی کامپیوتر کاربر ذخیره می شوند و بعد از بستن مرورگر اینترنتی پاک نخواهند شد و همچنان باقی می مانند. این کوکی ها قابلیت به روز شدن توسط سایت ایجاد کننده خود را دارند همچنین سایت اجازه دسترسی مستقیم به این کوکی ها را نیز دارد.

کوکی های موقت:

کوکی هایی هستند که بعد از بستن مرورگر اینترنتی توسط کاربر و یا خروج از سایت استفاده کننده از پاک می شوند. نوع دیگری از کوکی های موقت، کوکی های زمان دار هستند که برای یک مدت زمان خاص کاربرد دارند و به انجام کار می پردازند و پس از اتمام زمان از کار می افتند وپاک نمی شوند. اما در صورت بازدید مجدد کاربر از سایت ممکن است این نوع کوکی ها به روز رسانی شوند و مجددا مورد استفاده قرار بگیرند.

بیشتر درباره کاربرد کوکی ها بدانیم:

  1. کوکی ها وضعیت لوگین کاربران را ذخیره می کنند. بدون کوکی ها کاربر مجبور است برای ورود به وبسایت ها بارها اطلاعات حساب خود را وارد کند.
  2. کوکی ها تنظیمات ایجاد شده در وبسایت را ذخیره می کنند.
  3. کوکی ها این اجازه را به وبسایت ها می دهند تا محتویات شخصی برای هر کاربر را تعیین کنند. برای مثال اگر کاربر در حال خرید از یک فروشگاه اینترنتی باشد، وبسایت فروشگاه اینترنتی محصولاتی را که کاربر جست وجو کرده است را به خاطر خواهد سپرد.

معایب استفاده از کوکی چیست

اینکه کوکی چیست و چه استفاده های مفیدی دارد بحثی جداست ولی کوکی ها هدف سود جویانه در زمینه اینترنت دارند و شبکه های تبلیغاتی و جاسوسی می توانند با مراجعه کردن به کوکی ها موجود اقدام به برداشتن اطلاعات کاربر و تبلیغات کنند.

همچنین شبکه های تبلیغی هم می توانند ازاطلاعات استخراج شده از کوکی ها در اهدافی مانند فروختن آنها به سایر شرکت ها استفاده کنند.

Post preview

تفاوت http و https در چیست؟

تفاوت http و https اینترنت دارای پروتکل های مختلفی میباشد که هرکدام یک مزایا و معایبی دارد. با آشنایی این…

صفحه فرود

در اینترنت روش های مختلفی برای ایجاد تبلیغ وجود دارد، یکی از این روش ها، استفاده از صفحات فرود است…