/ in آموزش / by

سایت ریسپانسیو چیست و چگونه عمل میکند؟

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که هنگام وبگردی با موبایل یا تبلت خود با صفحاتی رو به رو شوید که از لحاظ سایز و اندازه با موبایل یا تبلت شما همخوانی نداشته باشند و برای دیدن مطلب یا لینک مورد نظر مجبور به انجام عملیات zoom in و  zoom out  و اسکرول به چپ و راست باشید. این گونه سایت ها از امکان ریسپانسیو بودن بی بهره اند. حال ممکن است از خود بپرسید که ریسپانسیو بودن چه نوع امکانیست؟ برای دانستن این موضوع شما را به مطالعه ادامه مقاله سایت ریسپانسیو دعوت می کنیم.

سایت ریسپانسیو چگونه سایتی است و چگونه عمل میکند؟

سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا به این شکل عمل می کند که سایت را برای ابعاد مختلف و متعارف گوشی های همراه و تبلت ها هماهنگ می کند و شما با تغییر سایز صفحه شاهد خواهید بود که فونت ها و لینک ها کاملا در سایز مناسب خودشان قرار دارند و شما به راحتی آنها را می بینید و به هیچ گونه عملیات اضافی دیگر مانند zoom in و zoom out نیازی نیست. در غیر این صورت اگر سایت به اندازه های مورد نظر واکنش نشان ندهد باعث دلزدگی کاربر از سایت و پایین آمدن کارایی آن میشود.

از سایت واکنش گرا برای واکنش سایت نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها استفاده می شود.

چگونه متوجه ریسپانسیو بودن یک سایت شویم؟

سایت ریسپانسیو قابلیت انعطاف پذیری دارد و کاربر میتواند از انعطاف پذیری آن بهره ببرد.

سایت واکنش گرا اندازه صفحات خود را با ابعاد مختلف و متعارف گوشی های همراه و تبلت ها هماهنگ می کند و فونت و لینک و محتواهای موجود در سایت کاملا در سایز مناسب خودشان قرار می گیرند و کاربر به راحتی آنها را می بیند. برای تست رسپانسیو بودن سایت می توانید مرورگر خود را از حالت maximize خارج کنید و با موس خود صفحه مرورگر را کوچک و بزرگ کنید، می بینید که سایز صفحه تغییر می کند اما نوشته ها و لینک ها همچنان خوانا هستند.

سایت واکنش گرا با سایت معمولی چه تفاوت هایی دارد؟

  • سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا، اندازه سایت را به صورت خودکار و متناسب با سایز و قالب دستگاه بازدیدکننده نمایش می‌دهد، این در حالیست که یک سایت معمولی امکان تغییر اندازه صفحات به صورت خودکار را ندارد.
  • هزینه نگه داری سایت های ریسپانسیو یا واکنش گرا نسبت به سایت معمولی بیشتر است.
  • باتغییر اندازه صفحات، انداره فونت های آن نیز تغییر می کند و مانند سایت معمولی دچار بهم ریختگی نمی شود.
  • باعث افزایش کارایی و محبوبیت سایت می شود.
  • سایت ریسپانسیو از سئو و رتبه گوگل بالاتری نسبت به سایت های معمولی برخوردار می باشند.
  • امار بازدید کاربران از سایت واکنش گرا نسبت به سایت معمولی بیشتر است.

Post preview

صفحه فرود

در اینترنت روش های مختلفی برای ایجاد تبلیغ وجود دارد، یکی از این روش ها، استفاده از صفحات فرود است…

آشنایی با خطای 404 و راه حل های رفع آن

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که به هنگام جستجو در صفحات وب با خطایی بنام خطای 404…