/ in آموزش / by

آشنایی با زبان های برنامه نویسی PHP و ASP

PHP و ASP از رایج ترین زبان های برنامه نویسی تحت وب هستند که برای طراحی سایت های داینامیک بکار می روند. از نظر کاربرد هر دو می توانند صفحات وب سایت با کارایی و طرح قالب مشابه را تولید کنند. لازم به ذکر است امروزه زبان ASP منسوخ شده و جای خود را به ASP.NET داده است. البته نه به این معنا که ASP.NET نسخه ی اصلاح شده ی ASP باشد، بلکه در حقیقت ASP.NET یک الگوی نوین برای پیاده سازی برنامه های تحت وب میباشد.

در صورتی که شما قصد طراحي سايت داشته باشید، ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که بین زبان های برنامه نویسی تحت وب PHP و ASP.NET کدام یک را می بایست انتخاب نمایید. برای یافتن پاسخ مقاله زیر را دنبال کنید.

فاکتور های عمومی موثر در زبانهای برنامه نویسی

  •  هزینه

اصولا ASP.NET بر پایه سیستم عامل ویندوز اما PHP بر اساس لینوکس است. همانطور که می دانید لینوکس به صورت کاملا رایگان عرضه می گردد، در صورتیکه برای استفاده از ویندوز هزینه مربوط به فعال سازی می بایست پرداخت گردد. از طرف دیگر هزینه های مربوط به هاستینگ های لینوکس معمولا نسبت به هاست های ویندوز ارزان تر هستند. نکته دیگر آنکه، PHP به صورت کد باز عرضه می گردد و اسکریپت ها و کدهای رایگان بسیار بیشتری نسبت به ASP.NET برای آن وجود دارد. همین مورد باعث قیمت پایین تر هزینه طراحي سايت با استفاده از PHP نسبت به ASP.NET می باشد.

  • محبوبیت

بی شک وجود کدهای رایگان و open source بودن PHP باعث محبوبیت آن شده است. علاوه بر این از آنجایی که سیستم های مدیریت محتواهای معروف مانند وردپرس و جوملا هم بر اساس PHP می باشند، این محبوبیت چند برابر شده است.

  • سرعت

بر اساس نظر برنامه نویسان فنی از آنجایی که سرعت اجرای کدهای PHP بیشتر است، بنابراین سرعت سایت های طراحی شده با PHP نیز بیشتر از ASP می باشد. نکته دیگر این است که سایت هایی مانند فیسبوک که از نظر بازدید و سرعت دسته بندی می شوند از PHP استفاده می کنند.

  • پایداری

در این مورد می توان گفت که این زبان های برنامه نویسی از نظر پایداری تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند.

  • عملکرد

PHP معمولا تحت لینوکس، آپاچی است که همین باعث سریع تر بودن سرعت ارتباط میشود. یکی از دلایل برتری PHP بر Asp.NET، عملکرد بهتر فایل های سیستمی لینوکس می باشد.

فاکتور های تخصصی موثر در زبان های برنامه نویسی

  • پشتیبانی و رفع اشکال

به دلیل اینکه اسکریپت های رایگان و عمومی PHP در دسترس همه در محیط وب است می توان گفت که در صورت بروز مشکل، پشتیبانی PHP راحت تر است.

  • ابزارهای کد نویسی

برنامه نویسان PHP بیشتر برای کدنویسی از Dream weaver و php designer استفاده می کنند. در حالی که برنامه نویسان ASP.NET بیشتر از Microsoft Visual Studio استفاده می کنند.

  • آسانی در یادگیری و طراحی

PHP بسیار ساده تر از ASP.NET در یادگیری می باشد. زیرا کدهای آن و روتین برنامه نویسی بسیار ساده ای برای آن در نظر گرفته شده است. حال آنکه برای کار با ASP.NET می بایست از زبان برنامه نویسی C# و یا VB.NET استفاده نمایید که زبان های پیچیده تری هستند.

  • امنیت

از نظر امنیت هر دوی این زبان های برنامه نویسی ایمن هستند و تقریبا این موضوع فقط به حفره های موجود در کدنویسی بستگی دارد.

  • رتبه سایت در گوگل

برای دانستن این موضوع که از نظر سئو PHP برای گوگل بهتر است یا ASP باید گفت هیچ تفاوتی بین این دو زبان برنامه نویسی وب برای گوگل یا سایر موتورهای جستجوگر نیست و گوگل هرگونه ارتباط بین رتبه بندی موتور جستجوی خود را بر اساس زبان های برنامه نویسی رد کرده است. این نکته برای طراحانی که قصد طراحی سایت دارند، حائز اهمیت است.

Post preview

آشنایی با خطای 404 و راه حل های رفع آن

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که به هنگام جستجو در صفحات وب با خطایی بنام خطای 404…

قالب وردپرس پرتو و ویژگی های آن

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که بخواهید صفحه ی وبلاگ نویسی یا فتوبلاگ و یا حتی یک…