/ in آموزش / by

آشنایی با خطای 404 و راه حل های رفع آن

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که به هنگام جستجو در صفحات وب با خطایی بنام خطای 404 مواجه شده باشید. اما دلیل بروز آن و راه حل های رفع آن را نمیدانسته اید. برای آگاهی بیشتر مطلب زیر را مطالعه نمایید.

با خطای 404 و راه حل های رفع آن بیشتر آشنا شویم:

پیغام خطای 404 با عنوان The Page Cannot be found از آن دست پیغامهای پر تکراریست که هنگام جستجوی صفحات در اینترنت زیاد به چشم می خورد. این پیغام بدان معنی است که صفحه وب مورد نظر شما وجود ندارد! دلایل مختلفی میتواند دلیل بروز این خطا باشد که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد.

دلایل بروز خطای 404

  • اگر وبسایت مورد نظر شما لینک دائمی یا ساختار لینک وبسایت خود را تغییر داده باشد، امکان بروز این نوع خطا وجود دارد. این حالت معمولا زمانی اتفاق می افتد که ساختار طراحی وبسایت و یا لینک های دائمی تغییر داده شده باشند.
  • حذف محتویات وبسایت از دیگر دلایل بروز این خطاست.
  • زمانی که شخصی وبسایت مورد نظر را تحت یک لینک اشتباه (از نظر آدرس دهی) پیوند داده است. یا به طور کلی وبسایت را به لینکی اشتباه متصل می کند نیز این خطا قابل وقوع است.

یکی از عللی که توجه به این خطا را پررنگ میکند این است که بروز آن در سایت، باعث کاهش رتبه وبسایت شما در موتورهای جستجو و در نتیجه کاهش بازدید شما نیز می شود. وجود خطای 404 ممکن است باعث اسپم شناخته شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو شود. بنابراین بهتر است اقدام به رفع خطا نمایید.

جهت جلوگیری از ایندکس شدن این خطا در وبسایت خود با توجه به سیستم مدیریت محتوایی که استفاده می کنید، به صفحه مورد نظر خطاها بروید و کد زیر را بین دو تگ <head> و </head> در فایل خطاهای مربوط به قالب خود اضافه نمایید.

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>

این کد باعث می شود که صفحات خطای شما توسط موتورهای جستجو ایندکس نشوند. بهتر است طراحان در طراحی سایت خود از آن استفاده کنند.

چند راه حل برای رفع آن

  1.  با زدن کلید F5 صفحه ی مورد نظر را Refresh کنید.
  2.  ممکن است شما آدرس صفحه ی مورد نظر را به اشتباه وارد کرده باشید. آن را اصلاح کرده و دوباره تلاش کنید.
  3.  قسمتی از لینک را پاک کنید. برای مثال : اگر این صفحه  www.xyz.com/a/bc.html باشد آن را بهwww.xyz.com/a تبدیل کنید. یعنی چند حرف از آخر لینک را حذف کنید، معمولا این روش جواب می دهد.
  4.  صفحه ی مورد نظر را در Google یا Bing جست و جو کنید.
  5.  Cash مرورگر خود را پاک نمایید و دوباره امتحان کنید.

Post preview

سایت ریسپانسیو چیست و چگونه عمل میکند؟

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که هنگام وبگردی با موبایل یا تبلت خود با صفحاتی رو به رو…

آشنایی با زبان های برنامه نویسی PHP و ASP

PHP و ASP از رایج ترین زبان های برنامه نویسی تحت وب هستند که برای طراحی سایت های داینامیک بکار می…