/ in آموزش / by
Last modified on:

تفاوت UI و UX

تفاوت UI و UX در طراحی سایت

اگر اندکی با طراحی سایت و اصول آن آشنایی داشته باشید احتمالا دو کلمه UX و UI به گوشتان آشناست. گرچه این امری طبیعیست که در طراحی سایت تفاوت UI و UX برای مشتری چندان مشخص نباشد و گمان کند که برای هریک از این دو مورد با یک شخص سروکار دارد، اما با این حال بهتر است که برای یک خروجی بهتر روی هر یک از این زمینه ها افراد جداگانه ای فعالیت کنند. اکنون برای روشن تر شدن این موضوع به توضیح مفاهیم هر یک از این دو کلمه میپردازیم.

  UI به چه معناست؟

این کلمه مخفف User Interface به معنی رابط کاربری است. رابط کاربری اصولا به ظاهر امر، چگونگی صفحه بندی سایت و نحوه ارائه محصول کار تمرکز دارد. در حقیقت یو آی ظاهر یک سیستم نرم افزاری است که کاربر به شکل مستقیم با آن ارتباط دارد. فعالان این زمینه کاری باید در زمان طراحی UI، اصول و قواعد UX را رعایت کنند و با استفاده از ابزارها مسیری که طراح یو ایکس به آنها ارائه کرده است را پیاده سازی کنند.

  UX به چه معناست؟

UX مخفف کلمه User Experience به معنی “تجربه کاربر” می باشد. UX معمولا شامل رفتارها، احساسات و نگرش های کاربر درباره تجربه استفاده از یک نرم افزار می باشد. در حقیقت طراحان UX تمام تلاش خود را میکنند تا بهترین روند در آشنایی یک کاربر با یک محصول را در پیش بگیرند. اهمیت این موضوع به قدری بالاست که اگر طرح و برنامه شما تجربه و حس خوبی به کاربر منتقل نکند، کاربر دیگر از محصول شما استفاده نخواهد کرد. برای انتخاب یک راهکار خوب و مناسب طراح سایت باید تجربه ی یک کاربر را داشته باشد تا بتواند به بهترین تجربه کاری کاربر دست پیدا کند. درنهایت از جمله ابزارهایی که در طراحی UI وUX کاربرد دارند ابزارهایی مانند Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision هستند.

به این ترتیب شما به طور واضح با تفاوت UI و UX آشنا شدین و میتونین به این نتیجه برسین که به کدام یک از آنها علاقه بیشتری دارین..شایدم هردو!

 

 

Post preview

نکات مهم در طراحی صفحات وب

در طراحی صفحات وب این نکته را در نظر داشته باشید که طیف وسیعی از سلیقه‌های مختلف، صفحه وب شما…

تفاوت پورتال و سایت و وبلاگ چیست؟

اینترنت امکانات و ابزارهای متعددی را به منظور ارائه خدمات و سرویس ها در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.…