/ in آموزش / by
Last modified on:

تفاوت http و https در چیست؟

تفاوت http و https

اینترنت دارای پروتکل های مختلفی میباشد که هرکدام یک مزایا و معایبی دارد. با آشنایی این نوع پروتکل ها، کاربر می تواند از پروتکلی که از امنیت بالا و سرعت بیشتری برخوردار است در سایت خود استفاده کند. ما در این مطلب پروتکل های رایج در اینترنت را به صورت خلاصه وار برای شما توضیح می دهیم و تفاوت http و https را برای شما بیان می کنیم.

پروتکل HTTP

کلمه HTTP مخفف شده Hyper text Transport Protocol است که در آن اطلاعات به وسیله پروتکل بین سرور و کاربر منتقل می شود. در این نوع پروتکل ها اطلاعات به صورت عمومی بین سرور و کاربر منتقل می شود. البته در این میان امکان دارد شخص سومی نظیر هکر وجود داشته باشد که در حال ثبت کردن اطلاعات منتقل شده بین کاربر و وب سایتی که کاربر در آن حضور دارد، است.

در این پروتکل ها در هنگام ورود به وب سایت ها، عبارت //:http در جلوی آدرس سایت ظاهر می شود. این بدین معناست که کاربر در حال بررسی سایت با استفاده از زبان معمول غیر امن یا عمومی است و به همین خاطر کاربر در پروتکل HTTP نباید اطلاعات شخصی و کارت های اعتباری خود را وارد کند.

پروتکل HTTPS

HTTPS، یک پروتكل امن جهت انتقال اطلاعات است. در این نوع پروتکل ها، اطلاعات به صورت رمز گذاري شده بین کاربر و سرور منتقل خواهد شد. ازاین رو باعث میشود افرادی مانند هکر ها نتوانند به اطلاعات  منتقل شده در این پروتکل ها دسترسی داشته باشند.

لغت S مخفف کلمه Secure می باشد و به معنی امن است و به همین دلیل لغت S باعث ایجاد تفاوت درمیان پروتکل های HTTP و HTTPS خواهد شد و این اصلی ترین تفاوت http و https است.

HTTP و HTTPS چه تفاوت های دیگری با یکدیگر دارند؟

  • مهمترین تفاوت http با https امنیت و حفظ اطلاعات است.
  • هزینه نگه داری پروتکل https به عواملی مانند سرعت و کیفیت آن بستگی دارد و به همین خاطر پروتکل HTTPSنسبت به پروتکلHTTP گرانتر است.
  • پروتکل https معمولاً برای بانک‌ها، و ورود کاربری به پورتال‌ها – سرویس دهنده‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی، صفحات با اطلاعات سری و مهم استفاده می‌شود اما از پروتکل های HTTP در وب سایت های خبری و عمومی استفاده می شود.

Post preview

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتری به عنوان یک واحد برقرار کننده ارتباطات با افراد یا سازمانها تعریف می شود، که به وسیله یک…

کوکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کوکی ها یکی از عناصر مهم اینترنت هستند که وظیفه ثبت اطلاعات مربوط به کاربر در وب سایت را بر…