/ in آموزش / by
Last modified on:

تفاوت سایت داینامیک و استاتیک

امروزه با پیشرفت در زمینه اینترنت، انواع مختلفی از سایت ها به وجود آمده اند که هرکدام قابلیت های مختلف خود را دارند و استفاده از آنها به نیاز کاربر بستگی دارد. در این مطلب شما را با دو نوع سایت اشنا خواهیم کرد که با مطالعه آن، تفاوت سایت داینامیک و استاتیک و بهترین انتخاب را در ساخت سایت خواهید داشت.

تفاوت سایت داینامیک و استاتیک

اختلاف زیادی ما بین این 2 مدل سایت وجود داره و برای اینکه شما به طور کامل با معنی و مفهوم آنها آشنا بشید هرکدام رو جدا تعریف میکنم و مزایا و معایبشون رو توضیح میدم تا با تفاوت سایت داینامیک و استاتیک آشنا بشید.

سایت استاتیک

سایت های استاتیک یا صفحه وب ایستا به سایت هایی گفته می شود که معمولا توسط زبان HTML کدنویسی می شوند. در این سایت ها امکان اتصال به پایگاه داده و ایجاد تغییر محتوا و یا ویرایش سایت به صورت آنلاین وجود ندارد. معمولا افرادی از سایت های استاتیک استفاده می کنند، که احتیاجی به تغییر محتوای سایت خود ندارند و اطلاعات سایت آن ها در طول زمان تغییر چندانی نمی کند.

مزایا و معایب سایت استاتیک چیست؟

 • در این روش ظاهر گرافیکی صفحات و پیاده سازی آن اسان است.
 • این گونه سایت ها نیاز به برنامه نویس حرفه ای ندارند.
 • عدم امکان بروز رسانی آسان و سریع.
 • رتبه پایین در موتورهای جستجو بدلیل عدم بروز رسانی مرتب وب ‌سایت.
 • نیازمند باز طراحی وب‌سایت بدلیل رشد سریع فناوری‌های وب و بالا رفتن انتظار کاربران.

سایت داینامیک

به سایت هایی داینامیک یا پویا گفته می شود که دارای پنل مدیریت محتوا هستند و مدیر سایت می تواند بدون داشتن دانش طراحی وب به راحتی محتویات هر صفحه از سایت خود را ویرایش یا بروز رسانی نماید. در یک سایت داینامیک کنترل تمام بخش های سایت مثل ایجاد و یا حذف یک صفحه و همچنین ویرایش محتویات هرصفحه برعهده مدیر سایت است. این گونه سایت ها مطابق با نیاز کاربر ساخته می شوند و انعطاف پذیر هستند. امروزه بیش تر سایت ها به صورت داینامیک طراحی می شوند مثل سایت های خبری یا شبکه های اجتماعی.

مزایای سایت داینامیک چیست؟

 • دارای قابلیت و کارآیی بالا.
 • تغییر و بروز رسانی آسان و سریع وب‌سایت.
 • عدم محدودیت در ایجاد صفحات و اعمال تغییرات پیش‌فرض بر روی کلیه صفحات و محتوای آن.
 • دارای سئوی مناسب و حضور مؤثر در موتورهای جستجو.
 • امکان توزیع مدیریت سایت در بین چند نفر.
 • از امنیت بالایی برخوردار است.
 • قابلیت پشتیبانی از چند زبان را دارد.

تفاوت سایت داینامیک و استاتیک در بخش های مختلف سایت

سایت های استاتیک و داینامیک تفاوت های دیگری هم با هم دارن که در پایین به طور کامل تفاوت سایت داینامیک و استاتیک را توضیح میدهیم:

 1. هزینه های طراحی سایت های استاتیک نسبت به داینامیک کمتر است، اما هزینه های نگهداری، بروز رسانی و پشتیبانی سایت های استاتیک از داینامیک بیش تر است.
 2. ویرایش و بروز رسانی محتوا در سایت های داینامیک بسیار آسان تر از وب سایت های استاتیک است.
 3. با توجه به این که سایتهای داینامیک پنلی را در اختیار کاربر و مدیران قرار می دهند، هر کاربر و مدیر می تواند با کلمه کاربری و رمز عبور خود وارد پنل شود و در نتیجه امکان توزیع مدیریت سایت در سیستم بین چند نفر، در این نوع از سایت ها وجود دارد اما سایت های استاتیک تک مدیریتی بوده و امکان توزیع مدیریت سایت بین چند نفر وجود ندارد.
 4. سایت های داینامیک نسبت به سایت های استاتیک در موتورهای جستجو رتبه بالاتری کسب می نمایند.
 5. سایت استاتیک بوسیله کدهای html نوشته شده و فقط هرآنچه که در کد صفحه وجود دارد، به کاربر نمایش داده می شود، اما در سایت های داینامیک از زبان های برنامه نویسی پیشرفته مانند PHP وASP استفاده می شود. در این روش محتوای سایت توسط زبان برنامه نویسی از پایگاه داده خوانده میشود و درصورت اتصال سایت به پایگاه محتوای آن به صورت آنلاین تغییر می کند.

Post preview

انتخاب مرورگر مناسب

از آنجایی که امروزه خیلی از افراد ساعات زیادی را در اینترنت می گذرانند، انتخاب مرورگر مناسب برای هر شخص…

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتری به عنوان یک واحد برقرار کننده ارتباطات با افراد یا سازمانها تعریف می شود، که به وسیله یک…