/ in آموزش / by

انتخاب رنگ سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب رنگ سایت به همان میزانی اهمیت دارد که انتخاب گرافیک و مطالب برای سایت مهم می باشند. این مقاله به بحث پیرامون فاکتورهای موثر در انتخاب رنگ برای استفاده در سایت می پردازد.

از آنجایی که رنگ ها تاثیر زیادی بر حالات روانی افراد دارند، به کار بردن رنگهای صحیح در سایت درست به همان اندازه اهمیت دارد که انتخاب گرافیک و محتوا برای سایت مهم است.

انتخاب رنگ سایت چقدر اهمیت دارد؟

جالب است بدانید که هر رنگ قادر است احساس متفاوتی را در مردم ایجاد کند. عکس العملهای عاطفی می تواند تصویر شرکت شما را در ذهن بینندگان خود تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین رنگ ها می تواند تاثیر بسزایی روی برند شرکت شما داشته باشد. پس انتخاب رنگ سایت مهمترین عامل جذب بازدیدکننده سایت شماست.

اصولا رنگها بصورت “طبیعی”، “گرم” یا “سرد” طبقه بندی می شوند.

رنگهای Web Safe

اصولا 216 رنگ وجود دارد که در هر نوع صفحه نمایش و مرورگری به شکل یکسان نشان داده شوند.  به این رنگ ها Web Safe می گویند. حال اپر پیوستگی رنگ ها در سایت برایتان اهمیت دارد پیشنهاد میکنیم که فقط از رنگ های Web Safe استفاده کنید.

طرح های رنگ

طرحهای رنگ می توانند ترکیبی از یک رنگ، رنگهای مکمل یا رنگهای متضاد باشند.

تک رنگ: طرحهای تک رنگ از چندین سایه مختلف با شدتهای مختلف رنگ بر روی پیش زمینه ای سیاه و سفید می باشد.

رنگهای مکمل: طرح رنگهای مکمل از دو یا تعداد بیشتری از رنگهایی استفاده می کنند که در کنار هم مناسب می باشند و ترکیبی مطبوع را تولید می کنند که برای سلیقه بیشتر افراد مناسب است. یکی از رنگها ممکن است غالب باشد و رنگ دیگر مکمل آن باشد.

رنگهای متضاد: طرح رنگ های متضاد از دو یا تعداد بیشتری رنگ غالب استفاده می کنند تا یک “اثر چشمگیر” تولید شود.

البته طراحان باید در انتخاب رنگ سایت متضاد دقت لازم را داشته باشند چرا که برخی از ترکیب ها، می توانند به چشمان افراد صدمه وارد کند. مانند قرمز روی ابی پررنگ.

چهارچوب کلی رنگ ها

اکنون در بخش قصد داریم تا نکاتی برای انتخاب رنگ سایت در ساخت و طراحی صفحات به شما معرفی کنیم تا به راحتی و بی هیچ دردسری برای همگان خوانا باشد.

  • متن نوشته شده باید خوانا باشد. همانطور که میدانید سیاه روی سفید، انتخابی پیش فرض است ولی ترکیبات دیگر نیز می توانند مناسب باشند. سفید یا زرد یا رنگهای روشن دیگر نیز روی پیش زمینه های سیاه یا تیره مناسب می باشند. ولی زرد، سبز یا خاکستری روی سفید مناسب نمی باشند.
  • از رنگهایی استفاده کنید که برای چشم جذاب و مطلوب هستند.
  • رنگهایی را انتخاب کنید که تصویری را که می خواهید به بازدید کنندگان تان بدهد.
  • برای رنگهای پیوسته در همه مرورگرها، از رنگهای Web Safe استفاده نمایید.
  • از تصاویری با شدت رنگ معمولی برای پیش زمینه استفاده نکنید. این کار سبب خواهد شد تا خوانایی متن کاهش یابد. چنانچه از تصویری استفاده می کنید، آن را با ویژگی watermark استفاده نمایید.
  • رنگها می بایست در صفحات سایت شما، متحدالشکل باشند تا برندی را برای سایت تان خلق کنند و به بازدید کنندگان این حس را القا کند که آنها هنوز روی سایت شما هستند.
  • وقتی سایتی را طراحی می کنید، تم رنگی را انتخاب کنید، این موضوع به همان میزان اهمییت دارد که المانهای گرافیکی و مطالب سایت اهمییت دارند. ظاهر کلی سایت، حس بازدید کنندگان سایت را مشخص خواهد کرد و می تواند مشخص کننده تفاوت میان موفقیت و شکست در طراحی سایت باشد.

Post preview

بهینه سازی وب سایت

طراحی  و ساخت سایت استانداردی که ما را به اهداف برنامه ریزی شده مان نزدیک کند، نیازمند توانایی بالا و…

انتخاب مرورگر مناسب

از آنجایی که امروزه خیلی از افراد ساعات زیادی را در اینترنت می گذرانند، انتخاب مرورگر مناسب برای هر شخص…